خریداری سنگ ارزان و با کیفیت

چه سنگی برای فضای داخلی ساختمان کارایی دارد؟
2018-03-28
راز های کسب و کار در رکود صنعت سنگ
2018-04-04

 خریداری سنگ ارزان و با کیفیت

تراورتن

تراورتن دره بخاری 

تراورتن حاجی آباد

تراورتن شکلاتی

با توجه به اختصاص یافتن درصد بالایی از هزینه ساختمان سازی به خرید سنگ، لذا خرید سنگ ارزان می تواند کمک شایانی به کارفرمایان ساختمان ساز کند لذا برای اینکه بتوانیم به نحو صحیح بودجه در نظر گرفته برای این منظور را مدیریت کنیم باید پیش از اقدام به خرید به مکان و کاربرد سنگ پس از نصب توجه داشت و بدانیم که چه انتظاراتی از سنگ خریداری شده داریم و چه خاصیت هایی از سنگ در محل نصب بلا استفاده خواهد ماند که بابت آن هزینه پرداخت شده و با یک استراتژی صحیح صرفاً اقدام به خرید سنگ با خواصی نماییم که بدان نیاز داریم زیرا هرچه خواص و مزیت های سنگ بیشتر باشد قیمت آن نیز گرانتر می شود.

با پاسخ به سوالات زیر میتوان انتظارات خود را از  خواص سنگ مشخص و صرفا بابت خواص مورد استفاده هزینه کرد و این بهترین روش برای مدیریت هزینه و خرید سنگی ارزان و مناسب است.

آیا سنگ در محیط داخلی استفاده می شود و یا در فضای خارجی؟

آیا سنگ پس از نصب در معرض رطوبت قرار می گیرد؟

آیا سنگ در معرض تردد روزانه افراد زیادی قرار می گیرد؟

آیا سنگ پس از نصب در معرض مواد اسیدی قرار خواهد گرفت؟

آیا سنگ به عملیات سطحی برای مقاوم سازی در برابر سر خوردن و لغزش احتیاج دارد؟

آیا سنگ در معرض مواد شوینده قرار می گیرد؟

آیا سنگ در معرض حرارت مستقیم قرار می گیرد؟

آیا سنگ با توجه به طراحی دکور فضای مورد استفاده احتیاج به طرح و رنگ خاصی دارد؟

هر یک از انتظاراتی که در بالا لیست شد باعث کاهش محدوده انتخاب سنگ و افزایش قیمت سنگ انتخابی می شود و بالعکس در صورتیکه هر یک از این موارد مورد نیاز ما نباشد گزینه های بیشتری برای انتخاب سنگ وجود خواهد داشت که میتوان با مدیریت صحیح خواسته ها و توقعات از بین سنگ های ارزان سنگ مورد نیاز خود را انتخاب نمود.

تراورتن

تراورتن دره بخاری 

تراورتن حاجی آباد

تراورتن شکلاتی

برای خرید سنگ ارزان و مناسب باید به موارد زیر توجه داشت:

1- سنگ کف فرش در فضای خانگی استفاده می شود و یا در فضای عمومی:

منظور از فضای عمومی، مکانی است که تردد زیادی در آن رخ میدهد و در این حالت الزاماً احتیاج به سنگ فرشی با استحکام بالا می باشد و در صورت استفاده از سنگ در محیط های کم تردد می توان سنگ ارزان تری خرید که نیاز به استحکام بالای مورد نیاز برای فضا های پر تردد را نداشته باشد. برای تهیه سنگ کف فرش در فضاهای عمومی نباید زیبایی فریبنده سنگ های آهکی باعث ایجاد اشتباه در انتخاب شود و برای صرفه جویی در هزینه از آنها استفاده نمود زیرا هرچند داراری قیمتی ارزانتر و شاید ظاهری زیبا باشند ولی به دلیل استحکام پایین پس از نصب هزینه های زیادی برای نگهداری و ترمیم و حتی تعویض آنها باید پرداخت کرد ولی برای چنین مکانهایی سنگ گرانیت و یا سنگ مرمریت مرغوب درجه یک توصیه می شوند.  ولی میتوان از سنگ آهکی برای دکوراسیون داخلی و تزئین دیواره ها استفاده نمود. علی رغم  نیاز به سنگی با استحکام و مقاومت بالا در برابر فرسایش برای سنگ فرش فضاهای عمومی ولی در عوض گزینه های انتخابی مناسب و ارزانتری برای سنگ فرش فضای خانگی وجود دارند.

2- سنگ در فضای داخلی مورد استفاده قرار می گیرد و یا فضای خارجی:

برای انتخاب سنگ مناسب برای فضای خارجی اولین موضوعی که می بایست بدان توجه داشت مقاومت در برابر نور آفتاب و رطوبت می باشد که در مطلبی با عنوان چه سنگی برای نمای ساختمان مناسب است؟ به صورت کامل به توضیح آن پرداخته شد و به خصوص در مورد سنگ هایی که برای کف فرش مورد استفاده قرار می گیرند این مورد اهمیت بیشتری نیز پیدا می کند. در فضای خارجی  یخ زدگی و برودت بر روی سنگ های کف فرش  بیشتر تاثیر گذاشته لذا سنگ کف در فضای آزاد به خصوص در مناطق سرد سیر می بایست دارای استحکام بالایی باشد تا در اثر یخ زدگی شکسته نشود که بهترین سنگ برای این منظور سنگ گرانیت می باشد. برای بررسی علمی نحوه فرسایش سنگ در برابر عوامل جوی از آزمونی به نام تبلور نمک استفاده می شود .

3- الزامات  پوشش نهایی سطح

برای انتخاب سنگ کف فرش در فضا های خاص که امکان سر خوردن وجود دارد از همان ابتدا می بایست به نوع عملیات نهایی سطح، که مورد نیاز است همچون  تیشه زنی، مضرس کردن، سند بلاست کردن و آنتیک کاری و ….توجه داشت و سنگی را انتخاب نمود که بتواند خواسته های ما را در مرحله عملیات بر روی سطح نهایی تامین نماید. برخی از این پرداخت ها قابل اجرا بر روی تمامی انواع سنگ نمی باشند از آن جمله می توان به عملیات کوره ای کردن برای سنگ های آهکی نام برد پس برای جلوگیری از هزینه نمودن مجدد در صورت نیاز به عملیات سطحی خاص باید در مرحله انتخاب سنگ در خصوص عملی شدن آن بررسی لازم را انجام داد.

4- طرح و رنگ سنگ

در هنگام خرید سنگ می بایست به طراحی انجام شده، نحوه نور پردازی و دیگر مصالحی که در کنار محل نصب سنگ قرار می گیرند و حتی فرهنگ منطقه توجه داشت و بسته به تمامی این موارد طرح و رنگ سنگ را انتخاب نمود. خوشبختانه ایران از لحاظ تنوع رنگ و طرح سنگ در جهان رتبه نخست را دارد و با کمی جستجو امکان یافتن سنگی ارزان  با طرح و رنگ دلخواه وجود دارد.

5- مشاهده سنگ در ابعاد بزرگ و تعداد انبوه

امکان دارد برای خرید سنگ به یک نمایشگاه سنگ مراجعه و تعدادی نمونه سنگ برای معرفی به شما نمایش دهند و شما مجذوب آنها شوید ولی اینکه آیا در پلاک های طولی بلند نیز این یکنواختی طیف رنگ وجود دارد یا خیر تاثیر زیادی در قیمت گذاری سنگ دارد و چون سنگ طبیعی ساخته طبیعت می باشد و نه تولید یک کارخانه پس می بایست با افزایش متراژ سنگ انتظار بازی طرح  و رنگ را داشت و این تغییرات ممکن است به سلیقه یک نفر زیبا و یا به سلیقه شخصی دیگر نا پسند باشد لذا پیش از خرید سنگ از فروشنده تقاضا کنید تا از سنگ های با ابعاد بزرگ نیز بازدید نمایید تا در صورتیکه تغییرات طیف رنگ و طرح موجود را نپسندیدید از خرید آن صرف نظر و یا تخفیفی بابت این موضوع از فروشنده بگیرید.

تراورتن

تراورتن دره بخاری 

تراورتن حاجی آباد

تراورتن شکلاتی

 

دیدگاهتان را بنویسید